ČE PRI SEBI VEČKRAT OPAŽATE, DA:
- Ste pretirano kritični do sebe in se bojite tudi kritike s strani drugih?
- Si zamerite napake, slabe odločitve in druge spodrsljaje? Zaradi njih ste še bolj negotovi?
- Pogosto dvomite v svoje izbire in iščete potrditev pri drugih?
- Imate občutek, da vas pogosto spregledajo, ne upoštevajo ali ne cenijo?
- Prepogosto ustrežete drugim in sklepate kompromise, pri čemer zatrete svoje želje in potrebe?
- Se ne upate postaviti se zase in zagovarjati svoje mnenje?
- Imate občutek krivde, če si vzamete čas zase in naredite zase kaj lepega?
Potem verjetno nimate dobrega občutka lastne vrednosti. To vas blokira na vsakem koraku, saj si ne upate izraziti svojega mnenja, občutkov, želja in potreb. Ne upate si pokazati svojih unikatnih sposobnosti. Zato niste izpolnjeni. Kadar vas nekdo ne upošteva, se počutite še bolj manjvredne. Morda vas to tudi jezi, a nimate moči, da bi kaj spremenili.
Velikokrat se počutite napadeni in ogroženi, zato se umikate iz komunikacije z občutkom, da vas nihče ne razume, sklepate kompromise, ali pa se branite z napadalnostjo. Noben od teh načinov pa vam ne pomaga, da bi zares začutili svojo pravo vrednost in da bi jo prepoznali tudi drugi.
Niste krivi, da je tako, in ničesar se vam ni potrebno sramovati. Občutek ni nekaj statičnega, ampak se nenehno spreminja. Tako je tudi z občutkom lastne vrednosti.
Res pa je, da je mogoče doseči, da so ta nihanja med več/manj in enakovrednostjo vedno manjša oz. da se vedno bolj zavedamo svoje vrednosti, ki ni odvisna od naših dosežkov, materialnih dobrin, statusa, položaja, intelekta itd., ampak je absolutna vrednost nas kot človeka – in ta se ne spreminja.
Ko se čutimo vredne kot človek, si dovolimo biti to, kar smo, izraziti sebe. Tisto potrditev, ki smo jo prej iskali pri drugih, si zdaj znamo dati sami. Dovolimo si delati napake, ker se zavedamo, da preko njih rastemo.
Bolj kot se zavedamo svoje vrednosti, bolj jo prepoznavamo tudi pri drugih. Manj smo kritični. Lažje sprejemamo drugačnost. Smo bolj čuteči in ljubeči. Vzpostavljamo bližino in zaupanje v odnosih.
Če se prepoznate v tem, kar sem povedala, in bi radi spoznali svojo pravo, absolutno vrednost, vas vabim na delavnico OBČUTEK LASTNE VREDNOSTI IN SPREJEMANJE SEBE.
VSEBINA DELAVNICE:
- Realni in idealni jaz. 3 vrste vrednosti: realna, potencialna in zaznana; kriteriji, po katerih se ocenjujemo; kakšna je naša najboljša verzija?
- Iskati vrednost v sebi ali skozi potrditve od zunaj? Vpliv vzgoje, okolja in lastne dejavnosti na občutek lastne vrednosti in sprejemanje sebe. Prepričanja, ki vplivajo na občutek lastne vrednosti in sprejemanje sebe – najpogostejše zmote in laži, ki si jih govorimo; resnica, ki bi nas podprla. Kako spremenimo škodljiva prepričanja?
- Si je potrebno občutek lastne vrednosti zaslužiti? Kaj pomeni »biti dovolj«? Franklov vidik edinstvene vrednosti; biti prisoten tukaj in zdaj – točka naše absolutne vrednosti, smisla, brezpogojne ljubezni in sprejemanja – kako jo dosežemo?
- Razsežnosti nesprejemanja sebe; kako sami sebe »dajemo v nič« in si jemljemo moč ter samospoštovanje; kako prepoznati svojo pravo vrednost; kako sprejeti tudi tiste delčke sebe, ki jih ne maramo; kako sprejeti svoje napake, zmote, napačne odločitve, nerodnosti, neuspehe in trenutno situacijo.
- Arhetipi notranjega otroka, ki nam lahko pomagajo pri prebujanju pristnega sebe, pri transformaciji bolečih izkušenj iz otroštva in pri sprejemanju sebe. Moč notranjega samogovora in čuječe sprejemanje sebe; sočutje do sebe; skrb zase.
- Uporaba terapevtskih zgodb, ki se navezujejo na občutek lastne vrednosti, sprejemanje sebe in zaupanje vase
CILJI:
- prepoznati svojo vrednost in se naučiti načinov, kako v različnih situacijah sprejemamo sebe in ohranjamo občutek lastne vrednosti;
- prenehati s samouničevalnimi vzorci vedenja in mišljenja;
- osvojiti tehnike, s katerimi krepimo občutek sprejemanja sebe in lastne vrednosti;
- pridobljeno znanje uporabiti tudi pri delu z ranljivimi posamezniki in skupinami.
KAJ BOSTE PRIDOBILI NA DELAVNICI:
- Skozi vaje se boste poglobili v svoj odnos do sebe, spoznali boste, s čim rušite svoj občutek lastne vrednosti in kako to spremeniti. Ko vam bo to uspelo, ne boste imeli več potrebe po morebitnem pokroviteljskem ali pretirano skromnem, pasivnem obnašanju.
- Dobili boste znanje, kaj prispeva k občutku lastne vrednosti, kar vam bo pomagalo, da boste bolj zavestno gradili ta svoj občutek. Posledično boste lažje kontrolirali svojo nagnjenost k perfekcionizmu ali k pretirani ustrežljivosti, lažje bodo upoštevali tudi sebe.
- Spoznali boste načine, kako sprejeti sebe, svoje šibkosti in kako predelati morebitne napake ali si odpustiti slabe odločitve. Tako boste razvijali sočutje do sebe in posledično tudi do drugih.
- Ta orodja vam bodo pomagala, da boste bolj notranje mirni, zadovoljni s seboj, v stiku s seboj in posledično manj negotovi, zaskrbljeni ali anksiozni. Posledično boste bolj odporni na stresne situacije.
Predavateljica mag. Saška Klemenčič sem univ. dipl. ped. in mag. andragogike, NLP coach. 9 let sem delala v osnovni šoli kot svetovalna delavka, dobrih 23 let pa že izvajam izobraževanja za strokovne delavce v vzgoji in izobraževanju ter za podjetja. Več o meni na: www.saskaklemencic.com
Izobraževanje poteka individualno na daljavo – sami se boste učili, ko boste želeli. V spletni učilnici imate posnete videe, gradiva in vaje. Celotno izobraževanje vam bo vzelo 8 PU. Tako boste pridobili 0,5 točke.
Predvidene so 3 izpeljave, prijavite se na eno izmed njih: 21. 10. 2024 ali 16. 12. 2024 ali 23. 4. 2025.
Imeli boste cca. 1 mesec časa, da boste predelali gradiva.
Datumi za prijavo so najkasneje: 17. 10. 2024 ali 12. 12. 2024 ali 18. 4. 2024.
Cena: 24 €
Prijavite se v KATIS-u ali na spodnjem prijavnem obrazcu.
Vabim vas tudi, da se mi pridružite v FB skupini, kjer vas obveščam o aktualnih izobraževanjih in objavljam krajše nasvete, odgovarjam na vprašanja. Pridružite se nam s klikom na spodnjo povezavo:
KATIS izobraževanja in nasveti za pedagoške delavce s Saško Klemenčič | Facebook