Konstruktivno reševanje medvrstniškega nasilja
Konstruktivno reševanje medvrstniškega nasilja

Medvrstniško nasilje je kar precejšnji izziv, ker:

  • Vpliva na širok krog ljudi (žrtev, povzročitelj nasilja, opazovalci, drugi učenci, starši učencev ter strokovni delavci)
  • Imamo omejeno kontrolo nad dogajanjem, naše odločitve in dejanja pa pomembno vplivajo tudi na ostale učence, ki niso direktno vključeni v obravnavan primer
  • Smo pogosto izpostavljeni pritiskom staršev
  • Morda niti sami ne vemo, kaj še lahko storimo in smo negotovi v tem, kako bi bilo pravilno ravnati, še posebej, ker smo pod drobnogledom kritičnih staršev.

Zato je dobro, da se vnaprej pripravite na take situacije, ker bo potem veliko lažje ravnati, ko boste v stresnem dogajanju. Na delavnici bomo:

  • Spoznali, kaj se skriva v dinamiki medvrstniškega nasilja, kakšne so vloge udeležencev.
  • Spoznali boste postopek in odgovornosti šolskih strokovnih delavcev, staršev in učencev
  • Dobili boste orodja za opolnomočenje sebe
  • Naučili se boste tehnik asertivne komunikacije, s katerimi boste uspešno obvladovali težavne sogovornike pri reševanju situacij, povezanih z medvrstniškim nasiljem.

Vsebina programa:

  1. VRSTNIŠKO NASILJE IN KAKO GA OBRAVNAVAMO: kaj je, v kakšnih oblikah se pojavlja. Kako ukrepati ob medvrstniškem nasilju: načela obravnave medvrstniškega nasilja; lokus kontrole; model valujočega učinka po Sullivanu; model spiralnega učinka; najpogostejše napake pri obravnavi vrstniškega nasilja; kako vplivajo prepričanja o medvrstniškem nasilju in obrambni mehanizmi na naše reagiranje
  2. VLOGA ŽRTVE, POVZROČITELJA NASILJA IN OPAZOVALCEV: značilnosti različnih vlog, njihove potrebe in medsebojna dinamika; otroci v vlogi žrtve in v vlogi povzročitelja nasilja; kako komunicirati z njimi in kako jih opolnomočiti; kako obravnavati povzročitelja nasilja in kako delati z njim v smeri preventive; vrste opazovalcev, njihova napačna sklepanja, kako z njimi predelamo dogodek in kako jih opolnomočimo.
  3. SODELOVANJE MED ŠOLO IN STARŠI: kako zgradimo zaupanje in kako učinkovito komuniciramo s starši, da delujemo skupaj za isti cilj; proces, kako naj ukrepa šola (tisti, ki zazna nasilje, razrednik, svetovalna služba in šolski tim) in kaj lahko naredijo starši.
  4. 5 NAČINOV REAGIRANJA NA MEDVRSTNIŠKO NASILJE: pasivni, agresivni, pasivno-agresivni, manipulativni in asertivni način ter kako se obnesejo v praksi; najpogostejše napake, ki se dogajajo v komunikaciji z udeleženci nasilne situacije in z njihovimi starši.
  5. ASERTIVNA KOMUNIKACIJA PRI REŠEVANJU MEDVRSTNIŠKEGA NASILJA; pravila in tehnike asertivne komunikacije skozi praktične vaje;  kako se opolnomočimo; Delo na  primerih udeležencev: trening asertivne komunikacije skozi igre vlog s povratno informacijo in diskusijo
  6. UPORABA TERAPEVTSKIH ZGODB za reševanje medvrstniškega nasilja.
  1. SUPERVIZIJA na osnovi izkušenj udeležencev, kako rešujejo medvrstniško nasilje

 

Cilji delavnice:

  • Razumeti dinamiko medvrstniškega nasilja in vloge, ki so vpletene (žrtev, povzročitelj nasilja, opazovalci, ostali učenci)
  • Spoznati vlogo in odgovornosti šole oz. učiteljev, svetovalne službe, ravnatelja, tima
  • Spoznati vlogo staršev
  • Ugotoviti, kako peljati postopek reševanja nasilja in kako komunicirati z učenci in starši
  • Delo na vaših primerih – za opolnomočenje vas samih

DELAVNICA TRAJA 16 PU, od katerih boste 8 PU predelali sami s pomočjo e-tečaja v spletni učilnici, preostalih 8 PU pa bomo opravili na dveh srečanjih v živo preko Zooma, predvidoma 21. 1. 2025 in 11. 2. 2025 od 17.00 do 20.10.

Rok za prijavo: 12. 12. 2024

Delali bomo na vaših primerih in tako boste dobili tudi podporo za konkretne situacije.

Vaša obveznost: Aktivno sodelovanje

Predavateljica: mag. Saška Klemenčič, univ. dipl. ped. in mag. andragogike, NLP- mojster praktik in NLP Coach (po programu ICF), licencirana svetovalka Profiles International PXT. 9 let svetovalna delavka v osnovni šoli in 1 leto v dijaškem domu in srednji šoli. 24 let že izvajam izobraževanja za strokovne delavce v VIZ, za podjetja in druge organizacije. Nenehno se izobražujem in raziskujem prakso, zato da vam lahko posredujem znanje, ki ga tudi sama uspešno uporabljam. Verjamem, da se največ naučimo skozi izkušnje in praktične vaje, zato moji programi vključujejo veliko praktičnih vaj, možnosti za deljenje izkušenj, reševanje vaših aktualnih izzivov in seveda interaktivnih vaj.

Cena delavnice za strokovne delavce iz VIZ (prijava v Katis z dovoljenjem ravnatelja):  89,67 € 

Cena za samoplačnike: 130 €

Vabim vas tudi, da se mi pridružite v FB skupini, kjer vas obveščam o aktualnih izobraževanjih in objavljam krajše nasvete, odgovarjam na vprašanja. Pridružite se nam s klikom na spodnjo povezavo:

KATIS izobraževanja in nasveti za pedagoške delavce s Saško Klemenčič | Facebook

Veselim se druženja z vami, Saška Klemenčič